De weg naar vrijheid
| Are you looking for information in English? Please click here. |
In het Rijk van Nijmegen is tijdens de Tweede Wereldoorlog hevig gevochten. Vandaag de dag stuit je nog steeds op sporen van die strijd. In musea, maar ook subtiel en ingetogen daarbuiten. Bekijk op deze pagina wat er in de omgeving te doen en te zien is rondom het oorlogsthema.
Laat je ook informeren over wat er te doen is rondom dit thema door de medewerkers van Citystore Rijk van Nijmegen.
En heb je 48 uur de tijd om je onder te dompelen in deze historie? Lees dan hier hoe je die kunt invullen.
1. Herinnering op straat
2. Podwalk: in de voetsporen van de bevrijders
3. Internationale herdenkingsroute
4. Op oorlogspad door Gelderland
5. Sunset March
6. Evenementen
7. Vrijheidsmuseum
8. Routes
9. Canadese Oorlogsbegraafplaats
Herinnering op straat
Op 22 februari 1944 werd Nijmegen zwaar getroffen door een Amerikaans luchtbombardement. Amerikaanse bommenwerpers wierpen hun dodelijke lading af boven Nijmegen en verwoesten zo in één klap het historische hart van de stad. Meer dan 800 burgers op weg naar school, hun werk, de markt vonden de dood. Duizenden raakten gewond. De herinneringsplaatjes vormen een wandelroute langs de brandgrens van het bombardement. Ze bevatten de namen van degenen die omkwamen.
Meer informatie over de wandelingIn de voetsporen van de bevrijders
In de podwalk In de voetsporen van de bevrijders nemen Omroep Gelderland-presentatoren Linda Geerdink en Erik van der Pol je mee in het verhaal van de bevrijding van Gelderland. De bijbehorende tv-serie was in 2025 te zien bij Omroep Gelderland. Sindsdien is de route ook te bewandelen via de Omroep Gelderland-podwalk-app. Er zijn acht podwalks ontwikkeld; audiowandelingen waarin Linda Geerdink je meeneemt naar de slagvelden van toen. De routes lopen langs bekende highlights en verborgen pareltjes in het landschap. Al wandelend hoor je de verhalen van de mensen die er destijds zelf bij waren. De app In de voetsporen van… is te downloaden in de App Store en Play Store.
Download de appVoorwaarts, mars!
Wat is er te doen?
Rondom de herdenking van Operatie Market Garden worden er in de regio tal van activiteiten georganiseerd. Hier een greep uit de acitviteiten.
82 jaar na Operatie Market Garden
Bekijk hier het activiteitenoverzicht
Herdenking Waalcrossing Nijmegen
Elk jaar herdenkt Nijmegen in september Operatie Market Garden en de historische Waaloversteek, die een belangrijke rol speelde bij de bevrijding van de stad. Waalcrossing Nijmegen 2026 biedt een veelzijdig programma voor jong en oud.
Escapetour: te laat gedropt in Groesbeek
In Groesbeek kun je een bijzondere escapetour doen! Je treedt hierbij in de voetsporen van de bevrijders en hebt als taak om het beeldmaterieel van de bevrijding te vereeuwigen. Beleef deze wandeling met verhaal en spelelement door hier te reserveren.
Lezing: De Strijd van de 82nd Airborne Divisie tijdens Operatie Market Garden
Op woensdag 16 september 2026 geeft Hans te Loo, voormalig Luitenant-kolonel van de Koninklijke Landmacht, een boeiende presentatie in het Vrijheidsmuseum in Groesbeek. In deze presentatie neemt hij de bezoekers mee terug in de tijd naar de cruciale gebeurtenissen van Operatie Market Garden, die zich tussen 17 en 20 september 1944 afspeelden.
Vrijheidsfestival
Bijna 82 jaar geleden werd het Rijk van Nijmegen getuige van één van de grootste militaire operaties uit de geschiedenis: Operatie Market Garden. Om hierbij stil te staan, maar ook om het begin van de bevrijding te herdenken en te vieren, verzorgt het Vrijheidsmuseum op zondag 20 september tussen 10:00 en 17:00 weer een feestelijk Vrijheidsfestival! Er is van alles te doen in en om het museum.
Battlefieldtour Operatie Market Garden
Wil je je verdiepen in de militaire geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog in deze regio? Dan is deze professionele Battlefieldtour een must. In een bus met een deskundige gids reis je terug in de tijd en beleef je de sleutelmomenten uit de Operatie Market Garden in het gebied van de 82nd Airborne Division. Op zaterdag 26 september wordt Battlefieldtour Operatie Market Garden georganiseerd op open inschrijving.
Wandelen en herdenken bij de Thornsche Molen
In oktober '24 is het monument Menschenkinder bij de Thornsche Molen geopend. Het is zeer de moeite waard om dit monument te bezoeken, bijvoorbeeld in combinatie met de Thornsche Molen (iedere zondag geopend) en de Herinneringsroute Thornsche Molen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd er hard gestreden in de Ooijpolder bij Nijmegen tussen De Thornsche Molen en Zyfflich. Deze route vormt een permanent eerbetoon aan die tijd en neemt fietsers en wandelaars mee om de strijd te herinneren.
Weten wat er nog meer te doen is in Groesbeek | Berg en Dal? Kijk hier voor een overzicht.
Vrijheidsmuseum
In het prachtige groene en heuvelachtige landschap van Groesbeek bevindt zich het Vrijheidsmuseum. Het museum ligt in het gebied van twee van de belangrijkste operaties aan het Westfront tijdens WOII. Beleef in het museum het bloeiende verhaal van Oorlog en Vrijheid zonder Grenzen in zowel Nederland als Duitsland, Europa en daarbuiten.
Het Vrijheidsmuseum organiseert regelmatig diverse activiteiten voor alle leeftijden, zowel in als rondom het museum. Denk aan kinderactiviteiten, fieldtrips met een historisch voertuig, lezingen en rondleidingen. De activiteiten op deze pagina vinden meestal plaats in het Vrijheidsmuseum, maar kunnen soms ook op een andere locatie worden georganiseerd.
Meer infoRoutes
Canadese oorlogsbegraafplaats
Op deze begraafplaats in Groesbeek liggen 2.617 militairen begraven die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. Het is het grootste kerkhof van het Britse Gemenebest in Nederland. Bijzonder is dat op één Canadees na, alle Canadese soldaten die tijdens operatie 'Veritable' zijn gesneuveld hier begraven en veel zelfs herbegraven zijn. Dicht bij de ingang van de begraafplaats staat een monument in de vorm van een namenwand waarmee 1.047 vermisten militairen worden herdacht.
Ga naar de websiteVeelgestelde vragen
Je vindt ze verspreid door Nijmegen en de omliggende regio. Denk aan musea als het Vrijheidsmuseum, monumenten, oorlogsbegraafplaatsen, luisterplekken en routes langs locaties waar tijdens de oorlog is gevochten of die een rol speelden bij de bevrijding.
Je kunt onder meer kiezen voor de Liberation Route Nijmegen, de Herinneringsroute Thornsche Molen–Zyfflich, de Betuwse WOII-route en een wandeling rond het Vrijheidsmuseum. Onderweg ontdek je historische plekken en persoonlijke verhalen uit de oorlogsjaren.
Ja, iedereen kan aansluiten. De Sunset March vindt dagelijks rond zonsondergang plaats op De Oversteek. De lantaarnpalen op deze brug gaan in het tempo van een trage mars aan als eerbetoon aan de geallieerde militairen die tijdens de Waaloversteek omkwamen.
In het Vrijheidsmuseum in Groesbeek ontdek je de geschiedenis van oorlog en vrijheid vanuit verschillende perspectieven. Ook bij de luisterplekken, podwalks en herinneringsroutes in de regio hoor je verhalen over wat zich op die locaties heeft afgespeeld.