Skipmain

Museum Kasteel Wijchen

Tuin Museum Kasteel Wijchen

Waarom kiezen mensen voor Museum Kasteel Wijchen?

  • Museum in een 17e-eeuws renaissancekasteel
  • Veel vondsten uit de Romeinse periode
  • Escape route vanaf 8 jaar

Voor wie is dit een goeie plek?

Voor wie een kasteelbezoek graag combineert met archeologie en lokale geschiedenis. Je ontdekt niet alleen wie hier vroeger woonde, maar ook hoe mensen rond Wijchen leefden vanaf de Steentijd. Met kinderen is er eveneens genoeg te doen. Vanaf 8 jaar kun je samen de escape route spelen. Daarbij zoek je aanwijzingen en los je puzzels op tussen de museumstukken.

Wanneer kom je hier langs?

Kom van dinsdag tot en met zondag tussen 10.00 en 17.00 uur. In het voorjaar, de zomer en vroege herfst kun je het museumbezoek ook combineren met museumtuin De Tuun. Op zondag zijn er regelmatig rondleidingen. Daarnaast organiseert het museum tijdelijke tentoonstellingen, wandelingen en activiteiten. Kijk daarom vooraf in de agenda.

Wat kun je verwachten?

Je begint tussen di…

Voor wie is dit een goeie plek?

Voor wie een kasteelbezoek graag combineert met archeologie en lokale geschiedenis. Je ontdekt niet alleen wie hier vroeger woonde, maar ook hoe mensen rond Wijchen leefden vanaf de Steentijd. Met kinderen is er eveneens genoeg te doen. Vanaf 8 jaar kun je samen de escape route spelen. Daarbij zoek je aanwijzingen en los je puzzels op tussen de museumstukken.

Wanneer kom je hier langs?

Kom van dinsdag tot en met zondag tussen 10.00 en 17.00 uur. In het voorjaar, de zomer en vroege herfst kun je het museumbezoek ook combineren met museumtuin De Tuun. Op zondag zijn er regelmatig rondleidingen. Daarnaast organiseert het museum tijdelijke tentoonstellingen, wandelingen en activiteiten. Kijk daarom vooraf in de agenda.

Wat kun je verwachten?

Je begint tussen dikke kasteelmuren en oude kelders. Daarna loop je langs archeologische vondsten uit onder meer de Steentijd, Romeinse tijd en middeleeuwen. Interactieve presentaties vertellen over vroegere kasteelbewoners. Boven kun je verder richting de zolder en toren. Buiten groeien in De Tuun planten uit verschillende historische perioden.

6.000 jaar geschiedenis

Het museum vertelt het verhaal van Wijchen vanaf de prehistorie. De archeologische collectie loopt van de Steentijd tot de middeleeuwen. Vooral de Romeinse periode is goed vertegenwoordigd. Je ziet onder andere aardewerk en voorwerpen van glas en metaal die in Wijchen en omgeving zijn gevonden. Ook maquettes laten zien hoe mensen hier door de eeuwen heen woonden.

Emilia van Oranje-Nassau

Een van de bekendste bewoners van Kasteel Wijchen was Emilia van Oranje-Nassau, dochter van Willem van Oranje. Zij kocht het kasteel in 1609 samen met haar man Don Emanuel van Portugal. Het paar liet op de resten van de oudere burcht een nieuw kasteel in Hollandse renaissancestijl bouwen. Vanaf 1614 woonde het gezin hier ruim tien jaar. Hun verhaal komt op verschillende plekken in het museum terug.

Beklim de kasteeltoren

Ben je goed ter been? Dan kun je tijdens je museumroute ook de toren in. Via smalle trappen bezoek je verschillende verdiepingen. Vanaf boven krijg je een ander beeld van het kasteel en de omgeving.

Museumtuin De Tuun

Van het voorjaar tot en met oktober kun je ook museumtuin De Tuun bezoeken. Hier groeien planten die in de Late IJzertijd, Romeinse tijd en vroege middeleeuwen werden verbouwd. Je kunt er zien, voelen en ruiken welke gewassen mensen vroeger gebruikten. De tuin heeft verharde paden en is toegankelijk voor rolstoelgebruikers.

Met kinderen

Kinderen kunnen het museum op verschillende manieren ontdekken. Een van de mogelijkheden is de escape route Het Verloren Verhaal van Gelderland. In teams van twee tot vijf personen zoek je objecten, kraak je codes en los je raadsels op. De route is geschikt vanaf 8 jaar en duurt ongeveer anderhalf uur. Voor een team betaal je € 27,50 bovenop de normale entreeprijs.

Praktische informatie

Museum Kasteel Wijchen ligt op loopafstand van station Wijchen. Rond het centrum zijn verschillende gratis parkeerplaatsen en ook de parkeergarages zijn gratis. In blauwe zones heb je wel een parkeerschijf nodig. Door werkzaamheden in het centrum kunnen tijdelijke parkeerregels gelden.

Het museum is vanaf de kelder tot en met de kasteelzolder toegankelijk met een rolstoel. Ook De Tuun heeft verharde paden. De toren is niet toegankelijk met een rolstoel en de liften zijn niet geschikt voor scootmobielen. Er is een aangepast toilet en je kunt een rolstoel lenen.

Kinderwagens en buggy's mogen mee naar binnen. Gewone huisdieren zijn niet toegestaan. Hulp- en blindengeleidehonden zijn wel welkom. Eten en drinken mag niet mee de museumzalen in.

Wanneer ben je welkom?

Van dinsdag tot en met zondag is het museum geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Rond feestdagen en evenementen kunnen de tijden afwijken.

Volwassenen betalen € 13. Jongeren van 15 tot en met 18 jaar, studenten en CJP-houders betalen € 10. Kinderen van 4 tot en met 14 jaar betalen € 6,50 en kinderen tot en met 3 jaar mogen gratis naar binnen.

Met de Museumkaart is de reguliere toegang gratis. Vooraf reserveren is niet verplicht.

Openingstijden

  • Elke maandag gesloten
  • Elke dinsdag 10.00 - 16.30 uur
  • Elke woensdag 10.00 - 16.30 uur
  • Elke donderdag 10.00 - 16.30 uur
  • Elke vrijdag 10.00 - 16.30 uur
  • Elke zaterdag 10.00 - 16.30 uur
  • Elke zondag 10.00 - 16.30 uur
  • Let op: openingstijden kunnen afwijken tijdens feestdagen
  • Openingstijden speciale (feest)dagen: https://www.museumwijchen.nl/openingstijden/

Kenmerken

Toegankelijkheid van deze locatie

Neem alvast een kijkje

Dit zeggen bezoekers

Klein kasteel, veel verhalen

4.5

Het kasteel zelf, de archeologische collectie en de vriendelijke ontvangst worden vaak positief genoemd. Ook gezinnen waarderen de activiteiten en de mogelijkheid om de toren te beklimmen. Het museum is niet heel groot, waardoor je rustig alles kunt bekijken. Verwacht binnen vooral geschiedenis en archeologie.

Veelgestelde vragen

Je ziet archeologische vondsten uit Wijchen en omgeving, verhalen over vroegere kasteelbewoners en tijdelijke tentoonstellingen. De collectie loopt van de Steentijd tot de middeleeuwen en bevat veel Romeinse vondsten.

Het huidige kasteel heeft veel oudere voorgangers. Vermoedelijk stond hier rond het jaar 1000 al een zaaltoren. Emilia van Oranje-Nassau en Don Emanuel van Portugal lieten aan het begin van de 17e eeuw grotendeels het kasteel bouwen dat je nu ziet.

Ja. Er zijn gezinsactiviteiten en kinderen vanaf 8 jaar kunnen onder andere de escape route Het Verloren Verhaal van Gelderland spelen.